Themes - Twenty Fourteen - en to pt translation catalogue (87 entries)

en: White
pt: Branco

en: Light Gray
pt: Cinzento claro

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
pt: Arquivo de etiquetas: %s

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
pt: Resultados da Pesquisa por: %s

en: Post format to show:
pt: Formato de artigo a mostrar:

en: Number of posts to show:
pt: Número de artigos a apresentar:

en: Title:
pt: Título:

note: translators: 1: Post permalink, 2: Number of images in the gallery.
en: This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>. | This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.
pt[0]: Esta galeria contém <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s imagem</a>
pt[1]: Esta galeria contém <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s imagens</a>

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Continuar a ler <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: More asides
pt: Mais à partes

en: Asides
pt: Apartes

en: More galleries
pt: Mais Galerias

en: Galleries
pt: Galerias

en: More links
pt: Mais links

en: More quotes
pt: Mais citações

en: Quotes
pt: Citações

en: More audio
pt: Mais audio

en: Audio
pt: Áudio

en: More videos
pt: Mais videos

en: Videos
pt: Vídeos

en: More images
pt: Mais imagens

en: Images
pt: Imagens

en: Use this widget to list your recent Aside, Quote, Video, Audio, Image, Gallery, and Link posts.
pt: Use este widget para listar os mais recentes artigos, em qualquer formato.

en: Twenty Fourteen Ephemera
pt: Ephemera Twenty Fourteen

en: Sticky
pt: Fixo

en: <span class="meta-nav">Next Post</span>%title
pt: <span class="meta-nav">Artigo seguinte</span>%title

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span>%title
pt: <span class="meta-nav">Artigo anterior</span>%title

en: <span class="meta-nav">Published In</span>%title
pt: <span class="meta-nav">Publicado em</span>%title

en: Post navigation
pt: Navegação de artigos

en: Posts navigation
pt: Navegação de artigos

en: Next &rarr;
pt: Seguinte &rarr;

en: &larr; Previous
pt: &larr; Anterior

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
pt: Não mostrar a etiqueta no site

en: Tag Name
pt: Nome da etiqueta

note: translators: %s: Twenty Fourteen documentation URL.
en: For an in-depth tutorial, and more tips and tricks, visit the <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>.
pt: Para consultar um tutorial mais aprofundado e outros truques e dicas, visite a <a href="%s">página de documentação do tema</a>.

note: translators: %s: Featured images documentation URL.
en: Enhance your site design by using <a href="%s">Featured Images</a> for posts you&rsquo;d like to stand out (also known as post thumbnails). This allows you to associate an image with your post without inserting it. Twenty Fourteen uses featured images for posts and pages&mdash;above the title&mdash;and in the Featured Content area on the home page.
pt: Melhore o design do seu site com <a href="%s">imagens de destaque</a> em artigos. Isto permite-lhe associar uma imagem a um artigo sem a inserir no artigo. O Twenty Fourteen usa imagens de destaque em artigos e páginas&mdash;por cima do título&mdash;e na área de conteúdo em destaque na página inicial.

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL, 3: Customizer URL, 4: Post editor URL.
en: The home page features your choice of up to 6 posts prominently displayed in a grid or slider, controlled by a <a href="%1$s">tag</a>; you can change the tag and layout in <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. If no posts match the tag, <a href="%3$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
pt: A página principal destaca 6 artigos, apresentados numa grelha ou em slides, controlados por uma <a href="%1$s">etiqueta</a>; esta etiqueta e o aspecto podem ser alterados em <a href="%2$s">Apresentação &rarr; Personalizar</a>. Se não existirem artigos com a etiqueta escolhida, serão apresentados os <a href="%3$s">artigos fixos</a> em substituição.

en: Grid
pt: Grelha

[ctx: featured content default tag slug]
note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL, 3: Customizer URL, 4: Post editor URL.
en: featured
pt: destaque

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL.
en: Use a <a href="%1$s">tag</a> to feature your posts. If no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
pt: Use uma <a href="%1$s">etiqueta</a> para destacar os seus artigos. Se não existirem artigos com essa etiqueta, serão destacados os <a href="%2$s">artigos fixos</a>.

en: Featured Content
pt: Conteúdo em destaque

en: Background may only be visible on wide screens.
pt: O fundo poderá só ser visível em monitores maiores.

en: May only be visible on wide screens.
pt: Poderá só ser visível em ecrãs largos.

en: Display Site Title &amp; Tagline
pt: Mostrar título e descrição do site

en: Site Title Color
pt: Cor do título do site

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fourteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
pt: O tema Twenty Fourteen necessita da versão 3.6 do WordPress, no mínimo. A sua versão é a %s. Por favor actualize a sua instalação e tente novamente.

en: Next Image
pt: Imagem seguinte

en: Previous Image
pt: Imagem anterior

en: Skip to content
pt: Saltar para o conteúdo

en: Primary Menu
pt: Menu primário

en: Search
pt: Procurar

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
pt: Página %s

note: translators: %d: Post count.
en: %d Article | %d Articles
pt[0]: %d Artigo
pt[1]: %d Artigos

en: Next
pt: Avançar

en: Previous
pt: Anterior

[ctx: Lato font: on or off]
en: on
pt: ligado

en: Appears in the footer section of the site.
pt: Aparece no rodapé do site

en: Footer Widget Area
pt: Área de widgets do rodapé

en: Additional sidebar that appears on the right.
pt: Barra lateral adicional, aparece à direita.

en: Content Sidebar
pt: Barra lateral de conteúdo

en: Main sidebar that appears on the left.
pt: Barra lateral principal, que aparece à esquerda.

en: Primary Sidebar
pt: Barra lateral primária

en: Secondary menu in left sidebar
pt: Menu secundário na barra lateral esquerda

en: Top primary menu
pt: Menu de topo primário

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
pt: Criado com %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt: Parece que não foi possível encontrar o que procurava. Talvez uma pesquisa ajude.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt: Pedimos desculpa, mas nada correspondeu aos seus critérios de procura. Por favor volte a tentar com palavras-chave diferentes.

en: Nothing Found
pt: Não foi encontrado nada

en: Pages:
pt: Páginas:

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Continuar a ler%s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Edit
pt: Editar

en: % Comments
pt: % Comentários

en: 1 Comment
pt: 1 Comentário

en: Leave a comment
pt: Deixe o seu comentário

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão fechados.

en: Newer Comments &rarr;
pt: Comentários mais recentes &rarr;

en: &larr; Older Comments
pt: &larr; Comentários Mais Antigos

en: Comment navigation
pt: Navegação de comentários

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
pt: Arquivo da Categoria: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: All posts by %s
pt: Todos os artigos de %s

en: Archives
pt: Arquivo

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
pt: Arquivo anual: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
pt: Arquivo mensal: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
pt: Arquivo diário: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
pt: Parece que nada foi encontrado neste sítio. Talvez uma pesquisa ajude.

en: Not Found
pt: Não Encontrado

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
pt: https://pt.wordpress.org/
