Themes - Twenty Fifteen - en to pt translation catalogue (56 entries)

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
pt: Um comentário em &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: %s: Post title.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
pt: Deixe um comentário<span class="screen-reader-text"> sobre %s</span>

en: Previous post:
pt: Artigo anterior:

en: Previous
pt: Anterior

en: Next post:
pt: Artigo seguinte:

en: Next
pt: Avançar

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
pt: Resultados da pesquisa por: %s

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
pt: Tamanho real

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
pt: Etiquetas

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
pt: Categorias

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
pt: Autor

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
pt: Publicado a

[ctx: Used before post format.]
en: Format
pt: Formato

en: Featured
pt: Em destaque

en: Newer Comments
pt: Comentários mais recentes

en: Older Comments
pt: Comentários mais antigos

en: Comment navigation
pt: Navegação de comentários

en: Blue
pt: Azul

en: Purple
pt: Roxo

en: Pink
pt: Rosa

en: Yellow
pt: Amarelo

en: Dark
pt: Escuro

en: Default
pt: Predefinição

en: Header and Sidebar Background Color
pt: Cor de fundo do cabeçalho e barra lateral.

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
pt: Aplicado no cabeçalho em ecrãs pequenos e na barra lateral em ecrãs largos.

en: Header and Sidebar Text Color
pt: Cor do texto no cabeçalho e barra lateral

en: Base Color Scheme
pt: Paleta de cores base

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
pt: O Twenty Fifteen requer que o WordPress esteja pelo menos na versão 4.1. Está a correr a versão %s. Por favor actualize e tente de novo.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
pt: <span class="meta-nav">Publicado em</span><span class="post-title">%title</span>

en: Next Image
pt: Imagem seguinte

en: Previous Image
pt: Imagem anterior

en: Menu and widgets
pt: Menu e widgets

en: Skip to content
pt: Saltar para o conteúdo

en: collapse child menu
pt: fechar submenu

en: expand child menu
pt: expandir submenu

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
pt: Adicione aqui widgets para aparecerem na barra lateral.

en: Widget Area
pt: Área de widgets

en: Social Links Menu
pt: Menu de redes sociais

en: Primary Menu
pt: Menu principal

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
pt: Criado com %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt: Parece que não foi possível encontrar o que procurava. Talvez uma pesquisa ajude.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt: Pedimos desculpa, mas nada correspondeu aos seus critérios de procura. Por favor volte a tentar com palavras-chave diferentes.

en: Nothing Found
pt: Não foi encontrado nada

en: Edit
pt: Editar

en: Pages:
pt: Páginas:

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading %s
pt: Continuar a ler %s

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão fechados.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[0]: %1$s comentário em &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[1]: %1$s comentários em &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
pt: Ver todos os artigos de %s

en: Published by
pt: Publicado por

en: Page
pt: Página

en: Next page
pt: Página seguinte

en: Previous page
pt: Página anterior

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
pt: Parece que nada foi encontrado neste sítio. Talvez uma pesquisa ajude.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
pt: Ups! Essa página não foi encontrada.

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
pt: https://pt.wordpress.org/
